۳ نکته مهم در باره گیتار فلامنکو قبل از شروع به یادگیری آن

 

در تعریفی دیگر از گیتار فلامنکو باید بگوییم : به معنای خاموش یا ساکت می باشد. تکنیکی است که هر گاه نوازنده گیتار فلامنکو بخواهد صدای آکوردی را به طور ناگهانی خفه کند از این تکنیک استفاده می کند. که از دست راست و هم از دست چپ می توان استفاده کرد. این اجرا با استفاده از دست راست به این صورت است که مچ دست به مهارتی خاص به طرف داخل ،‌به سمت صفحه جلوی گیتار حرکت می کند و باعث قطع صدا می گردد. اجرای آپاگادو با استفاده از دست چپ به این صورت است که انگشت چهارم در خطی مستقیم در عرض و عمود بر سیمها فرود می آید تا صدای آکورد را خفه کند.

 

تکنوازی گیتار فلامنکو

موسیقی فلامنکو به سبکی از گیتار زدن اسپانیایی ها گفته می شود. این سبک دارای اجزای گوناگونی می باشد که ریشه اصلی آن ها به قرون ۱۴و۱۵ میلادی می رسد.

سبک فلامنکو بر گرفته شده از حالت شرقی و هند و است که ریتم های متنوع و زیبایی هم دارد. این سبک ساز مخصوص خود را دارد که گیتار فلامنکو نام دارد و ساز اصلی این سبک است . البته در کنار آن از سازهایی چون فلوت و گیتار آریانا (ARIANA) نیز استفاده خواهد شد.

تفاروت های گیتار فلامنکو با گیتار کلاسیک

وجوه اشتراک و تفاوت‌های ساختاری گیتار فلامنکو و گیتار کلاسیک

  1. تفاوتهای کلی دو گیتار را از لحاظ ساختار میتوان تاحدودی در دسته زیر تقسیم‌بندی کرد، اما در این صفحه اشاره‌ای در مورد تفاوتها در استایل، ترکیب‌بندی، گام و دستگاه‌ها نشده است.
  2. هر دو دارای اجدادی مشترک هستند. اساس ساختار آنها همسان است و هر دوی آنها با ناخن نواخته می‌شوند.
  3. طریقه نگه داشتن در هنگام نواختن با هم تفاوت دارد. گیتار فلامکنو را روی زانوی راست و گیتار کلاسیک را روی زانوی چپ گذاشته، می‌نوازند.
  4. گیتار فلامنکو غالباً کوکی تقریبی دارد که ممکن است با صدای خواننده تنظیم شود. گیتار کلاسیک برای تکنواز است و کوک کاملاً دقیق و هر نت باید به تفکیک، تمیز و روشن باشد.
  5. ساختار چوبهای بکار رفته در گیتار فلامکنو به نقل سازی ها :جعبه از چوب صنوبر، چوب اطراف و پایین جعبه صدا از جنس سرو آزاد، چوب پشت دستۀ گیتار از سرو، چوب قسمت انگشت‌گذاری از آبنوس، و چوب قسمت پیچ‌های کوک و نوارهای اطراف ساز و تزیین و اطراف دهانه و پل‌ها از چوب درخت گل رز است. در گیتار کلاسیک: چوب اطراف و پایین جعبه ساز از چوب درخت گل رز و بقیۀ قسمتها مانند گیتار فلامکنو است.
  6. جنس صدا در گیتار فلامکنو تیز تر و نافذتر است.
  7. قطر دستۀ گیتار فلامکنو، کمتر از قطر دستۀ گیتار کلاسیک است که باعث سرعت و چابکی حرکات دست چپ (نوازده راست‌دست) می‌شود.
  8. گیتار فلامنکو معمولاً کمی زرد و روشن‌تر و طبیعی چوبش را دارد، در مقابل رنگ گیتار کلاسیک‌ها معمولاً قهوه‌ای تیره است و رنگ طبیعی چوبش را دارد.
  9. ساختار آنها در پُل (Bridge) برجسته‌تر است سیم در گیتار فلامنکو به دهانه ساز و بند فِرِت‌ها (پرده‌) (Frets) نزدیک‌‌ترند، پل گیتار کلاسیک بلندتر است، بنابراین سیم‌ها از دهانۀ و پرده‌ها فاصله دارند.

 

آشنایی با برخی اصطلاحات و تکنیک های گیتار فلامنکو:

Apagar

به معنای خفه کردن می باشد.

Apoyando

به معنی تکیه می باشد. تکنیک دست راست که برای اجرای ضربه، انگشت به سیم بعدی تکیه می کند و صدای قویتری نسبت به حالت تیراندو بوجود می آورد.

Baile

به معنای رقص می باشد. رقص به سبک فلامنکو را بایله می گویند.

Cante

آواز به سبک فلامنکو را کانته گویند.

Cante Chico

به معنای ترانه های کوچک . غیر جدی در فلامنکو است که برای سبکهای نه چندان جدی، شاد و وجد آمیز به کار می رود.

‍‍Cante Grande (Cante Jondo)

به معنی ترانه های جدی و با شکوه در غلامنکو است که یرای سبکهای عمیق، احساسی و غم انگیز به کار می رود.( ماننو آوازهای سگریاس)

 

Compas

کلمه اسپانیایی به معنای ریتم یا ضرب که به معنی دوره است. کمپاس یکی از عناصر بنیادی در فلامنکو می باشد.

Duende

تله پاپ و ارتباط روحی بین هنرمند و شنوندگان،‌ پاسخ به این لحظات خارق العاده و زود گذر، فریاد Ole” ” از جانب حضار است.

Double Arpegio

در این تکنیک آکورد یوسیله انگشتهای p i m a m i نواخته می شود کهp یک نت بم را بصورت آپویاندو و i m a m i به ترتیب سه سیم زیر را به صورت تیراندو به صدا در می آورند.

Entrada

مقطعی از ریتم اصلی که در آن هنگام فالستا شروع می شود.

Estribillo

تم تکراری که مانند ترجیع بند به طور مرتب تکرار می شود.

Falseta

عبارات ملودیک و گاهی ریتمیک که به عنوان مقدمه و یا بین ابیات آوازها نواخته می شوند.

Glissando

کلیساندو به معنی سرانیدن یا لغزاندن است و اجرای آن روی ساز، با سرانیدن انگشت در طول یم از پایین به بالا یا به عکس انجام می شود.

Golpe

تأکیدهای ریتمیک که توسط ضریات انگشت a و گاهی توسط ضربات همزمان انگشتان m و a بر گلپیدور اجرا می شود. برای اجرای گلپ هم ناخون و هم قسمت گوشتی نوک انگشت به گلپیدور اصابت می کنند.

 

Liorar

اصطلاح کولی می باشد که وقتی گیتار بیانگر فجایع تلخ است، یورار یه آن گفته می شود.

 

Palo

فرم یا شیوه فلامنکو را گویند.

Picado

به معنای ضربه زدن می باشد.که به کمک دو انگشت دست راست ، اکثرا i و m به ترتیب ( مانند راه رفتن ) انجام می شود. علاوه بر i-m در پیکادو ازi-a و m-a نیز استفاده می شود.

Pulgar

از تکنیکهای انگشت p می باشد که توسط آن تمام نتها ، حتی سیمهای نتهای زیر توسط انگشت p نواخته می شود.

Por medio

به گام فریجین گفته می شود. گام فریجین ۷ نتی می باشد، ‌یعنی نت اکتاو ندارد و گامی است مینور که درحه دوم آن نیم پرده پایین است.

Quintuplet

اجرای پنج نت در هر ضرب را گویند.

Rasqueo

تکنیک دست راست که به زبان فلامنکو Rachayo” ” تلفظ می شود و کلمه Rasguado”” از مصدر Rasguear “ ” به معنای چنگ زدن مشتق شده. راسکوادو به معنای زخمه زدن بر سیمها به وسیله انگشتان دست راست ( در آن واحد ) می باشد. کاربرد انگشت e در راسکوارو تنها مختص به سبک فلامنکو می باشد.

Remate

خانمه،‌ پایان ریتم.

Taconeo

به ضربات پاشنه رقصنده (hell – work) در فلامنکو،‌تاکونئو گفته می شود.

Tablao

باشگاه فلامنکو.

Toque

اصطلاحی فلامنکو که از مصدر Tocar”” به معنی لمس کردن یا ضربه زدن مشتق شده است. به معنی نوازندگی می باشد. اما اصطلاحات و مفاهیم دیگری نیز شامل شود از جمله به کل هنر نوازندگی فلامنکو گفته می شود و یا برای توصیف سبک یا روش منحصر به فرد یک گیتارسیت فلامنکو به کار برده می شود ولی بیشترین و مهمترین مورد استفاده آن بیان یکی از سبکهای مختلف ریتمیک در گیتار فلامنکو می باشد و سبکهای فلامنکویی که فاقد ریتم منظم هستند به نام توکه های آزاد خوانده می شوند.

Tremolo

تکنیک دست راست در فلامنکو که با پنج نت در هر ضرب اجرا می شود. به این صورت که p در آن نت بم را به صورت آپویاندو اجرا می کند و i a m iیک نت زیر را به صورت تیراندو اجرا می کنند.

 

در این درس هم سازی ها مطالبی را گردآوری کرده بود از ویکیپدیا و سایت های دیگر موسیقی . امیدواریم این درسها کمکی به آموزش و یادگیری شما بکند و از ریز و درشت ساز فلامنکو استفاده بنمایید.

/ 0 نظر / 174 بازدید